Szaf serwerowych, co do zasady, jest system najwyższego poziomu sterowania urządzenia: serwer, stacja robocza jednostek układu napędowego, aktywny sprzęt sieciowy, bezprzerwowego zasilania.

Regały serwerowe są produkowane w standardzie 19 “z poziomem ochrony IP20, w razie potrzeby – IP54. Możliwe wykonanie z przezroczystymi drzwiami. Jako kontroler szafki, regały systemy serwerowe obudowy są nabywane od czołowych światowych producentów ZPAS i Rittal.

Typowa architektura wyższego poziomu Automated Control System obejmuje serwer rack zawierający następujące komponenty:

Serwer technologiczny;
Jednostka systemowa stacji roboczej operatora;
Przełącznik sieciowy z panelem krosowym;
Bezprzerwowe zasilanie;
Serwer kontrole (monitor na nieruchomej półki, klawiatura, mysz nad szuflady lub półki z wbudowanymi kontroli wysuwaną).
W tej architekturze, zębatka serwer jest zainstalowany w pobliżu stołu operatora, na których są zainstalowane zdalny monitor, klawiaturę i mysz na stanowisku operatora.

Na siedzibę operator AWP licencjonowanego oprogramowania systemu operacyjnego oraz systemów SCADA z serwerem, a pod którym interakcja system sterowania z operatorem, archiwów i raportów, tworzenie dokumentacji księgowej, jak również organizacja zdalnego dostępu do systemu kontroli.